NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света
6142
Авансцена

Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“. По думите любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време. „За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов

| 08 Ноември 2024, 16:08 ч.
Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света
Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света
Снимка © DFA

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“.

Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съобщават организаторите.

Плевенската филхармония, Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов” и Йордан Камджалов обединяват творческата си енергия за представянето на творбата. Солисти са Вера Гиргинова – сопран, Виолета Радомирска – алт, Георги Султанов – тенор, Свилен Николов – бас.

Музикалното събитие ще започне с въведение, в което Йордан Камджалов ще сподели ключови теми, формули и идеи, заложени в изпълняваната композиция. Целта на този формат е да спомогне за по-дълбоко навлизане и преживяване на творбата и цялостния музикален

Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище, които представят промишлеността, образователното дело, културата и спорта. Автор на експозицията е Светлана Аврамова - главен уредник „Най-нова история“, в отдел „Нова и най-нова история“ на РИМ – Търговище. Фотоизложбата е подредена във витрините в центъра на областния град.

Пред репортер Светлана Аврамова каза, че чрез фотоизложбата „Търговище – окръжен център“ се представя един период на разцвет за град Търговище. „Търговище става окръжен център през 1959 г. Той е административен център на бившите Търговищка, Омуртагска и Поповска околии до следващото административно делене през 1987 г., когато Тър

„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.

Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.

По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.

„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския

Вежди Рашидов бе удостоен с наградата „Следовник на народните будители“ на Съюза на народните читалища на церемония в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, съобщават от екипа на именития художник.

Отличието Вежди Рашидов получи за изключителния си принос към българската духовност. Наградата му връчи директорката на библиотеката доц. Красимира Александрова.

„Чувствам се горд и развълнуван от високото признание. За мен е чест да бъда удостоен с тази толкова авторитетна награда, с нея се чувствам достоен гражданин на България. Получавам я на един свят празник в това свято място - Народната библиотека”, каза Вежди Рашидов.

Вежди Рашидов е роден на 14 декември 1951 г. в Димитровград. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 г. и Художествената академия, специалност „Скулптура” при проф. Д.

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

По думите любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време.

„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов... Интересно е, защото Хайтов е майстор на красотата, на Родопите, а тук е различно, защото е направено от жена“, казва актьорът Васил Банов.

„При всеки актьор има една изненада от самия себе си, когато прави дадена роля. Най-много ме докосна връзката с природата, с истинското, с животните – тази част от човека, която няма нужда от нищо външно, а просто да бъдеш вътре в себе си“, казва актрисата Ралица Стоянова, която играе Хат.

„Снимайки филма, гледах да се дистанцирам и да не съм прекалено ангажиран с това да се опитвам да наподобявам едно към едно моите разбирания за Хайтов. Опитах се да имам един по-голям свят, свързан с моето разбиране за персонажа, моята личност, желанието на режисьора и Хайтов. Както и филмът не е едно към едно със самия разказ. Има художествена измислица, която идва от нас самите“, казва актьорът Радослав Владимиров, в ролята на Мето.

По думите на Петър Петров-Перо филмът акцентира на тази вечност и автентичност на темите, независимо че текстът е писан преди над сто години: „Затова всеки един от нас можеше да се припознае и това ни помогна да изведем ролите“.

Световната премиера на филма Queer на режисьора Лука Гуаданино се състоя на кинофестивала във Венеция, като след края на прожекцията аплодисментите на станалата на крака публика продължиха девет минути, съобщи "Варайъти".

Британският актьор Даниъл Крейг, който е в главната роля, прави най-доброто в кариерата си изпълнение в романтичната драма, отбелязва изданието. Той се превъплъщава в образа на американски гей емигрант в Мексико през 50-те години на миналия век. 

Когато аплодисментите в залата започнаха, Крейг изглеждаше зачервен и със замъглен поглед, докато прегръщаше Гуаданино. Отекваха възгласи "Лука! Лука! Лука!", докато овациите продължаваха, а актьорите се покланяха пред аудиторията.

Крейг раздаваше целувки на публиката, а съпругата му Рейчъл Вайс се усмихваше гордо. Когато той и партньорът му Дрю Старки във филма най-накрая се прегърнаха, Гуаданино и

Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.

Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала. 

Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с

Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.

Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.

Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.

Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.

"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб

Миро ще има още два концерта до края на годината – в зала 1 на НДК на 19 декември, а на 20 декември – в зала „Сила“, в Пловдив, съобщават от екипа на певеца.

На 18 октомври, също в зала 1 на НДК, Миро изпя за първи път „Нежен“. Песента е за битката, която се води във всяко човешко сърце – ще свалим ли бронята си от защитни механизми пред любовта и доколко. Във видеото, което е с много уважение към Япония, японското изкуство и култура, участва олимпийската, световна и европейска медалистка Стефани Кирякова, разказват от екипа на артиста.

Специална изненада беше изпълнението на песента „Утре“ на „Диана експрес“ в присъствието на композитора Митко Щерев. Малко преди финала на концерта, Миро подари още една нова песен на поч

Деница Серафим (група „Ирафан“) излиза с още шестима музиканти на сцената на арт център „Сити марк“, на 18 ноември. Тя ще представи своя нов проект „Пътят на пилигрима”, съобщават организаторите. 

Вдъхновение за музиката на проекта Серафим намира в изкуството на Ренесанса и Барока, както и в някои средновековни поеми.

Артистите ще излязат на сцената с костюми, които са по дизайн на самата Деница Серафим, а музиката ще е изцяло нейна авторска.

В концерта ще участват Бояна Зарева (цигулка, виола и вокал), Анита Нейчева (бендир, перкусии), Костадин Ланджов (класическа китара), Йордан Владев (етно флейти), Деница Димитрова (арфа). Ще цвучат песни на английски, исландски, датски, латински, фламандски и сефара

Официалната премиера на лентата бе на 7 ноември, а сред гостите бе и вицепрезидентът Илияна Йотова, която сподели, че с ролята си на Хат Ралица Стоянова завинаги ще остане в историята на българското кино.

Сценарист на „Сватба“ е Юрий Дачев, режисьор и продуцент е Магдалена Ралчева, а оператор – Емил Христов. В останалите роли са Велислав Павлов, Светлана Янчева, Михаил Мутафов, Радослав Владимиров, Гергана Данданова.

ИЗПИТАНИЕТО ХАЙТОВ

„Със сигурност, беше изпитание и предизвикателство, но беше и едно невероятно преживяване, едно уникално пътуване в Хайтовия свят. Щастлива съм, че успяхме да преминем през него с много вдъхновение. Зрителите ще видят един много красив стойностен и смислен филм, който се основава на изконните български традиции, и който не изневерява на света на Хайтов“, коментира Магдалена Ралчева.

По думите й отношенията между хората в неговите разкази са изключително актуални и днес, защото той е един тънък психолог,  човек, който винаги се е фокусирал върху тях, и който винаги е съумявал да види в тези отношения нещо много по-необикновено, нещо извън тях: „И това е нещото, което винаги е привличало читателите и зрителите в киното“.

ПРОЦЕСЪТ 

„Ще запомня работата по филма заради автентичността на Хайтовия свят, прекрасната любовна история и прекрасната природа на Родопите, до Смилян, която е уловена прекрасно от Емил Христов“, коментира Ралица Стоянова.

Това е моят най-мек снимачен период, допълва Васил Банов. „Незабравимите моменти са тези, които снимахме най-трудно, и бяха свързани с много физическо и емоционално натоварване. Това, което ще запомня, е и отношението на екипа към нас, което се случва много рядко. Затова ще съм вечно благодарен, че бях част от такъв процес – организиран и хубав, и с уважение към всеки един, който участваше в него“, казва Радослав Владимиров.

„Аз бях впечатлен от кастинга, който направих с режисьорката Маргарита Ралчева. Имахме много приятна и любопитна, културно-философска дискусия. Хубаво е, когато виждаш един ерудиран човек, който знае какво прави, знае какво иска и може да оцени твоите натрупвания – и като актьор, и като човек, и може да те предразположи по много хубав начин“, смята Петър Петров-Перо.

РОЛИТЕ

„Ролята ми е близка, поради това, че аз самият съм прекарал голяма част от детството си на село и тези неща не са ми чужди. А самият филм ме пали най-много с това, че се говори за достойнство, за чест, за трудности, през които човек преминава, които са много над чисто материалния аспект на живота“, казва Радослав Владимиров.

Васил Банов казва, че е привлечен към филма заради самия Хайтов, както и заради режисьорката, и операторите Емил Христов и Орлин Руевски.

„Филмът акцентира на тази вечност и автентичност на темите, независимо че текстът е писан преди над сто години. Затова всеки един от нас можеше да се припознае и това ни помогна да изведем ролите“, допълва Петър Петров-Перо.

СЮЖЕТЪТ

Сюжетът се развива в Родопите, през края на 19-и и началото на 20-и век. Хате (Ралица Стоянова) бяга от сватбата с натрапен жених при истинския си избраник Мето (Радослав Владимиров). Любовната им история обаче взима неочакван обрат. Момчето се изплашва от търсещите му сметка родственици на жениха и побягва. За да защити Хате, пред тях застава осиновителят на момчето – Адил (Велислав Павлов). Хате променя избора си – тя ще стане жена на по-силния мъж.

Дванайсет години по-късно Мето се завръща на мястото на събитията, променили живота му. Неизстиналите чувства у него и Хате, преградите на семейния дълг и у двамата, силните им характери стягат възела на непреодолима трагична обвързаност.

„Сватба“ бе представен за първи път пред публика тази година на кинофестивала в Кан. Участва и в селекцията на фестивали като Indo Dubai International Film Festival, Woods Hole International Film Festival и Ojai Film Festival. Спечели наградите за най-добър звуков дизайн, най-добра операторска работа и най-добра режисура на Best International Film Festival.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 01:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
6142
Авансцена

Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“.„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов.

| 08 Ноември 2024, 16:08 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света
Магдалена Ралчева за филма „Сватба“: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света
Снимка © DFA

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“.

По думите любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време.

Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съобщават организаторите.

Плевенската филхармония, Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов” и Йордан Камджалов обединяват творческата си енергия за представянето на творбата. Солисти са Вера Гиргинова – сопран, Виолета Радомирска – алт, Георги Султанов – тенор, Свилен Николов – бас.

Музикалното събитие ще започне с въведение, в което Йордан Камджалов ще сподели ключови теми, формули и идеи, заложени в изпълняваната композиция. Целта на този формат е да спомогне за по-дълбоко навлизане и преживяване на творбата и цялостния музикален

Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонда на Регионалния исторически музей в Търговище, които представят промишлеността, образователното дело, културата и спорта. Автор на експозицията е Светлана Аврамова - главен уредник „Най-нова история“, в отдел „Нова и най-нова история“ на РИМ – Търговище. Фотоизложбата е подредена във витрините в центъра на областния град.

Пред репортер Светлана Аврамова каза, че чрез фотоизложбата „Търговище – окръжен център“ се представя един период на разцвет за град Търговище. „Търговище става окръжен център през 1959 г. Той е административен център на бившите Търговищка, Омуртагска и Поповска околии до следващото административно делене през 1987 г., когато Тър

„Някъде тук“ е заглавието на изложбата, която Десислава Денева - Деде подрежда в столичната галерия „Българи“.

Експозицията ще бъде открита на 17 октомври, съобщават домакините на експозицията.

По думите на изкуствоведа Аксиния Джурова „Крештяща тишина“ , „Желязна луна“ , „Някъде тук“ не са случайни названия на част от картините на Деси Денева, нито пък циклите „Метаморфози“ и „Оксиморони“. Не са и резултат от прилагане на ефекта на изненадата от авторката, или възможностите да погледне на явленията от тяхната необичайна страна, отбелязва тя.

„Платната, които тя излага в галерия „Българи“ са правени между 2019 и 2024 г. – времето, в което ковид пандемията ни изкара от „зоната на комфорта“, както самата Деси Денева казва, за да открие истинския

Вежди Рашидов бе удостоен с наградата „Следовник на народните будители“ на Съюза на народните читалища на церемония в Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, съобщават от екипа на именития художник.

Отличието Вежди Рашидов получи за изключителния си принос към българската духовност. Наградата му връчи директорката на библиотеката доц. Красимира Александрова.

„Чувствам се горд и развълнуван от високото признание. За мен е чест да бъда удостоен с тази толкова авторитетна награда, с нея се чувствам достоен гражданин на България. Получавам я на един свят празник в това свято място - Народната библиотека”, каза Вежди Рашидов.

Вежди Рашидов е роден на 14 декември 1951 г. в Димитровград. Завършва Художествената гимназия в София, а през 1978 г. и Художествената академия, специалност „Скулптура” при проф. Д.

Лятното турне на „Молба за напускане“ продължава и през есента, съобщават продуцентите от „Ажур пико“. 

Постановката от Алексей Клас под режисурата на Богдан Петканин гостува на 21 август в Стара Загора, на 24 август – във Варна, 16 септември – Велико Търново. На 28 септември, 18 октомври и 27 октомври представлението се завръща на открита сцена „Сълза и смях“ в София.

В представлението с участието на Руслан Мъйнов, Петьо Петков-Шайбата, Филип Буков, Антоан Петров, Силвестър Силвестров и Петър Данов, комедията и трагедията на ежедневието се преплитат в непредсказуем танц.

„Представете си един подреден свят, в който цари честност, мир и единств

„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов... Интересно е, защото Хайтов е майстор на красотата, на Родопите, а тук е различно, защото е направено от жена“, казва актьорът Васил Банов.

„При всеки актьор има една изненада от самия себе си, когато прави дадена роля. Най-много ме докосна връзката с природата, с истинското, с животните – тази част от човека, която няма нужда от нищо външно, а просто да бъдеш вътре в себе си“, казва актрисата Ралица Стоянова, която играе Хат.

Световната премиера на филма Queer на режисьора Лука Гуаданино се състоя на кинофестивала във Венеция, като след края на прожекцията аплодисментите на станалата на крака публика продължиха девет минути, съобщи "Варайъти".

Британският актьор Даниъл Крейг, който е в главната роля, прави най-доброто в кариерата си изпълнение в романтичната драма, отбелязва изданието. Той се превъплъщава в образа на американски гей емигрант в Мексико през 50-те години на миналия век. 

Когато аплодисментите в залата започнаха, Крейг изглеждаше зачервен и със замъглен поглед, докато прегръщаше Гуаданино. Отекваха възгласи "Лука! Лука! Лука!", докато овациите продължаваха, а актьорите се покланяха пред аудиторията.

Крейг раздаваше целувки на публиката, а съпругата му Рейчъл Вайс се усмихваше гордо. Когато той и партньорът му Дрю Старки във филма най-накрая се прегърнаха, Гуаданино и

Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.

Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала. 

Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с

Програмата за второто издание на младежкия фестивал „Деца на джаза“ беше представена на брифинг в Община Шумен.

Зам.-кметът на община Шумен доц. Виктория Ковчазова, директорът на Общинския младежки дом Шумен Дияна Христова и Светослав Николов - програмен директор на Jazz FM анонсираха предстоящото културно събитие, организирано от Общински младежки дом – Шумен в партньорство с радио Jazz FM.

Фестивалът се осъществява с подкрепата на Министерство на културата, Община Шумен и частни компании и ще тече от 27 до 29 септември в Шумен. Всички събития в него са с вход свободен.

Дияна Христова заяви, че се радва, че началото на новия творчески сезон на Младежкия дом в Шумен стартира с това събитие с изключителен заряд. Фокус на тазгодишното издание на фестивала е вокалното майсторство, каза тя.

"Винаги се опитваме джаз музиката да бъде в колаб

Миро ще има още два концерта до края на годината – в зала 1 на НДК на 19 декември, а на 20 декември – в зала „Сила“, в Пловдив, съобщават от екипа на певеца.

На 18 октомври, също в зала 1 на НДК, Миро изпя за първи път „Нежен“. Песента е за битката, която се води във всяко човешко сърце – ще свалим ли бронята си от защитни механизми пред любовта и доколко. Във видеото, което е с много уважение към Япония, японското изкуство и култура, участва олимпийската, световна и европейска медалистка Стефани Кирякова, разказват от екипа на артиста.

Специална изненада беше изпълнението на песента „Утре“ на „Диана експрес“ в присъствието на композитора Митко Щерев. Малко преди финала на концерта, Миро подари още една нова песен на поч

Деница Серафим (група „Ирафан“) излиза с още шестима музиканти на сцената на арт център „Сити марк“, на 18 ноември. Тя ще представи своя нов проект „Пътят на пилигрима”, съобщават организаторите. 

Вдъхновение за музиката на проекта Серафим намира в изкуството на Ренесанса и Барока, както и в някои средновековни поеми.

Артистите ще излязат на сцената с костюми, които са по дизайн на самата Деница Серафим, а музиката ще е изцяло нейна авторска.

В концерта ще участват Бояна Зарева (цигулка, виола и вокал), Анита Нейчева (бендир, перкусии), Костадин Ланджов (класическа китара), Йордан Владев (етно флейти), Деница Димитрова (арфа). Ще цвучат песни на английски, исландски, датски, латински, фламандски и сефара

„Снимайки филма, гледах да се дистанцирам и да не съм прекалено ангажиран с това да се опитвам да наподобявам едно към едно моите разбирания за Хайтов. Опитах се да имам един по-голям свят, свързан с моето разбиране за персонажа, моята личност, желанието на режисьора и Хайтов. Както и филмът не е едно към едно със самия разказ. Има художествена измислица, която идва от нас самите“, казва актьорът Радослав Владимиров, в ролята на Мето.

По думите на Петър Петров-Перо филмът акцентира на тази вечност и автентичност на темите, независимо че текстът е писан преди над сто години: „Затова всеки един от нас можеше да се припознае и това ни помогна да изведем ролите“.

Официалната премиера на лентата бе на 7 ноември, а сред гостите бе и вицепрезидентът Илияна Йотова, която сподели, че с ролята си на Хат Ралица Стоянова завинаги ще остане в историята на българското кино.

Сценарист на „Сватба“ е Юрий Дачев, режисьор и продуцент е Магдалена Ралчева, а оператор – Емил Христов. В останалите роли са Велислав Павлов, Светлана Янчева, Михаил Мутафов, Радослав Владимиров, Гергана Данданова.

ИЗПИТАНИЕТО ХАЙТОВ

„Със сигурност, беше изпитание и предизвикателство, но беше и едно невероятно преживяване, едно уникално пътуване в Хайтовия свят. Щастлива съм, че успяхме да преминем през него с много вдъхновение. Зрителите ще видят един много красив стойностен и смислен филм, който се основава на изконните български традиции, и който не изневерява на света на Хайтов“, коментира Магдалена Ралчева.

По думите й отношенията между хората в неговите разкази са изключително актуални и днес, защото той е един тънък психолог,  човек, който винаги се е фокусирал върху тях, и който винаги е съумявал да види в тези отношения нещо много по-необикновено, нещо извън тях: „И това е нещото, което винаги е привличало читателите и зрителите в киното“.

ПРОЦЕСЪТ 

„Ще запомня работата по филма заради автентичността на Хайтовия свят, прекрасната любовна история и прекрасната природа на Родопите, до Смилян, която е уловена прекрасно от Емил Христов“, коментира Ралица Стоянова.

Това е моят най-мек снимачен период, допълва Васил Банов. „Незабравимите моменти са тези, които снимахме най-трудно, и бяха свързани с много физическо и емоционално натоварване. Това, което ще запомня, е и отношението на екипа към нас, което се случва много рядко. Затова ще съм вечно благодарен, че бях част от такъв процес – организиран и хубав, и с уважение към всеки един, който участваше в него“, казва Радослав Владимиров.

„Аз бях впечатлен от кастинга, който направих с режисьорката Маргарита Ралчева. Имахме много приятна и любопитна, културно-философска дискусия. Хубаво е, когато виждаш един ерудиран човек, който знае какво прави, знае какво иска и може да оцени твоите натрупвания – и като актьор, и като човек, и може да те предразположи по много хубав начин“, смята Петър Петров-Перо.

РОЛИТЕ

„Ролята ми е близка, поради това, че аз самият съм прекарал голяма част от детството си на село и тези неща не са ми чужди. А самият филм ме пали най-много с това, че се говори за достойнство, за чест, за трудности, през които човек преминава, които са много над чисто материалния аспект на живота“, казва Радослав Владимиров.

Васил Банов казва, че е привлечен към филма заради самия Хайтов, както и заради режисьорката, и операторите Емил Христов и Орлин Руевски.

„Филмът акцентира на тази вечност и автентичност на темите, независимо че текстът е писан преди над сто години. Затова всеки един от нас можеше да се припознае и това ни помогна да изведем ролите“, допълва Петър Петров-Перо.

СЮЖЕТЪТ

Сюжетът се развива в Родопите, през края на 19-и и началото на 20-и век. Хате (Ралица Стоянова) бяга от сватбата с натрапен жених при истинския си избраник Мето (Радослав Владимиров). Любовната им история обаче взима неочакван обрат. Момчето се изплашва от търсещите му сметка родственици на жениха и побягва. За да защити Хате, пред тях застава осиновителят на момчето – Адил (Велислав Павлов). Хате променя избора си – тя ще стане жена на по-силния мъж.

Дванайсет години по-късно Мето се завръща на мястото на събитията, променили живота му. Неизстиналите чувства у него и Хате, преградите на семейния дълг и у двамата, силните им характери стягат възела на непреодолима трагична обвързаност.

„Сватба“ бе представен за първи път пред публика тази година на кинофестивала в Кан. Участва и в селекцията на фестивали като Indo Dubai International Film Festival, Woods Hole International Film Festival и Ojai Film Festival. Спечели наградите за най-добър звуков дизайн, най-добра операторска работа и най-добра режисура на Best International Film Festival.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.